No. 04-02

02 Eylül 2002

 

NATO GÜNEYDOĞU AVRUPA MÜŞTEREK KOMUTANLIĞI 50. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR

İzmir - NATO'nun Müşterek Alt Bölge Komutanlıklarından Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı 6 Eylül 2002 günü Kordon Orduevinde yapılacak bir törenle 50. kuruluş yıldönümünü kutlayacaktır.

Kutlama töreni çerçevesinde, Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığınca karargahla ilgili olarak halkın gezebileceği bir sergi açılacaktır. Sergi İzmir 1. Kordon'da Kordon Orduevi yakınında düzenlenecek ve saat 16'dan 19'a kadar açık kalacaktır.

50. kuruluş yıldönümünü kutlama etkinlikleri 28 Mart'ta Komutanlığın Şirinyer'deki Orgeneral Vecihi AKIN Kışlasında düzenlenen bir basın toplantısıyla başlamış ve resim ve kompozisyon yarışmalarıyla lise ve üniversite öğrencilerinin karargahı ziyaretleri de dahil olmak üzere bir dizi faaliyetle sürmüştü.

NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı, 8 Eylül 1952 tarihinde İzmir Şirinyer'de NATO'nun Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığının bir ast komutanlığı olarak NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı adıyla kurulmuştu. NATO'nun yeni komuta yapısının uygulanmasıyla birlikte komutanlığın adı l Eylül 1999'da NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı olarak değiştirildi. Komutanlık, NATO'nun en eski askeri karargahlarından biri olarak, 50 yıllık tarihi boyunca bölgenin barış ve istikrarına başarıyla katkıda bulundu.

NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığına Türk Kara Kuvvetlerine mensup Orgeneral Oktar ATAMAN komuta etmekte; Komutan Yardımcılığını A.B.D. Kara Kuvvetlerine mensup Tümgeneral Craig D. HACKETT, Kurmay Başkanlığını ise Yunan Kara Kuvvetlerinden Tümgeneral Christos VAFİADİS yapmaktadır. Komutanlıkta Türkiye, A.B.D., Almanya, Hollanda, İngiltere, İspanya, İtalya, Kanada, Macaristan ve Yunanistan olmak üzere NATO'ya üye 10 ülke temsil edilmektedir.

------------------------------------------------------------------------------------------------

NOT: Basın mensupları kutlama törenini izlemeye davetlidirler. Tören saat I9'da başlayıp saat 21'de sona erecektir. Katılmak isteyen basın temsilcilerinin NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Ş. Md.lüğünün aşağıdaki telefon veya faks numaralarıyla temas kurarak en geç 5 Eylül 2002 günü saat 13'e kadar kimliklerini bildirmeleri rica olunur.

NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı
Basın ve Halkla İlişkiler Ş. Md.lüğü
Şirinyer, İzmir
Telefon: +90-232-4484S48'den 2005 veya 2007
Faks: +90-232-4484495
e-posta: [email protected]
İnternet sitesi: http:nato.org.tr

<<< back