12 Mayıs 2000

 

ASKERİ İŞBİRLİĞİ SEMİNERİ NATO GÜNEYDOĞU AVRUPA MÜŞTEREK KOMUTANLIĞI'NDA YAPILDI

(Orgeneral Vecihi AKIN Kışlası, Şirinyer, İzmir) - NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı (JCSE), NATO'nun Barış için Ortaklık (BIO) Programına dahil onbir, Akdeniz Diyalogu Programı kapsamındaki bir ve NATO İttifakına mensup iki ülkenin temsilcileriyle NATO Güney Bölge Komutanlığı ve BIO Koordinasyon Merkezinden temsilcilerin katıldığı Askeri İşbirliği Seminerine evsahipliği yaptı.

08-12 Mayıs 2000 tarihleri arasında düzenlenen seminere BIO ülkeleri Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Kırgızistan, Makedonya, Moldova, özbekistan, Romanya, Slovenya ve Ukrayna; Akdeniz Diyaloğu ülkelerinden ürdün ile NATO ülkeleri İtalya ve Türkiye'den temsilciler katıldı.

NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Kuvvetler Komutanı Orgeneral Tamer Akbaş'ın açış konusmasıyla başlayan seminerde, BIO çalışma Programının oluşturulmasında kullanılan yöntem ve usuller, BIO Koordinasyon Merkezinin rolü ve yeniden yapılanması ve Ankara'daki BIO Eğitim Merkezinin BIO ülkelerine mensup personelin eğitimindeki önemi konularında brifingler verildi ve fikir teatisinde bulunuldu. Seminere katılan personel ayrıca NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığınca yürütülen Askeri İşbirliği faaliyetleri ve bu faaliyetlerin basarıya ulaşması için kullanılan yöntemler ve BIO faaliyetlerinde Basın ve Halkla İlişkilerin rolü konularında da bilgi edinip, tartışma imkanını buldular. Grup çalışmasında ise bölgesel girişimler, bütçe ve çalışma programı oluşturmadaki usuller üzerinde duruldu.

Seminere katılan personelin kendi ülkelerinde de Askeri İşbirliği alanında görev yapan subaylar olması, seminerin sadece brifinglerle sınırlı kalmayıp, katılımcı bir atmosferde geçmesini ve yapıcı öneriler getirilmesini sağladı. Seminerin kapanış konuşmasını yapan Orgeneral Tamer Akbaş, bu seminerde kurulan dostlukların kalıcı dostluklar olmasını temenni ederek, askeri işbirliğinin zaman ve paradan tasarruf sağlayan bir faaliyet olduğunu ve bu tür seminerler ve askeri işbirliği ziyaretleriyle desteklenen askeri eğitime öncelik ve önem verilmesine devam edilmesi gerektigini söyledi.

Seminere katılan ülke temsilcileri Efes ve çevresine 12 Mayıs günü düzenlenen bir geziyle,
Türkiye'nin sosyal ve kültürel yapısı hakkında da bir fikir edinmek imkanını buldular.

Joint Command Southeast
Public Information Office
Şirinyer, İzmir
Tel: 90-232-4484848/2007/2008 Fax: 90-232-4484495
e-Mail: [email protected] [email protected]
https://nato.org.tr