No: 05/01

17 Mayıs 2001

 

ASKERİ İŞBİRLİĞİ SEMİNERİ NATO GÜNEYDOĞU AVRUPA MÜŞTEREK KOMUTANLIĞI'NDA YAPILDI

Org. Vecihi AKIN Kışlası, Şirinyer, İzmir- NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı, Barış İçin Ortaklık (BIO) Programına dahil dokuz, Akdeniz Diyalogu Programı Kapsamındaki iki ve NATO İttifakına mensup iki ülkenin temsilcileriyle NATO'nun Güney Bölge karargahları ve Belçika'daki SHAPE Karargahı Barış İçin Ortaklık Merkezi temsilcilerinin katıldığı Askeri İşbirliği Seminerine evsahipliği yaptı.

15-17 Mayıs 2001 tarihleri arasında icra edilen seminere BIO ülkeleri Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Kırgızistan, Moldova, Romanya, Türkmenistan, Ukrayna ve Özbekistan; Akdeniz Diyalogu ülkelerinden Cezayir ve Tunus ile NATO ülkelerinden Yunanistan ve Türkiye'den temsilciler katıldı.

Seminerin açılışında yaptığı konuşmasında NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tamer AKBAŞ, seminere evsahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, bu tür faaliyetlerin NATO ve Barış İçin Ortaklık ülkeleri arasındaki işbirliğine dayalı askeri ilişkilerin geliştirilmesi için önemini vurguladı.

Yürürlükteki Barış İçin Ortaklık programı çerçevesinde, ülkelerin silahlı kuvvetleri arasındaki ilişkileri geliştirmek ve birlikte harekat icra yeteneklerini daha iyi bir seviyeye çıkarmayı amaçlayan Askeri İşbirliği Semineri bu yıl NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı tarafından planlanmış olan ve NATO ile Barış İçin Ortaklık ülkeleri arasında faal askeri işbirliğinin geliştirilmesini hedefleyen faaliyetlerden biridir.

Daha fazla bilgi için en geç 18 Mayıs 2001, saat 16:00'ya kadar NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Ş. Md. Albay Volkan AKBEN'le temasa geçilebilir.

Tel: (232) 448 48 48'den 2005.
E-mail adresi: [email protected]
Faks No: 1919\ 448 44 95