05 November 1999

 

Cooperative Determination 99 Tatbikatı

İzmir (Orgeneral Vecihi Akın Kışlası) - Onsekiz NATO ve Barış İçin Ortaklık (BIO) ülkesinin katılacağı Cooperative Determination 99 Tatbikatı 26 Kasım - 5 Aralık 1999 tarihleri arasında Romanya'nın başkenti Bükreş'te başlıyor.

Yedi NATO ve onbir BIO ülkesine mensup personelin çokuluslu bir tugay karargahı oluşturacağı bu tatbikatta komutanlara ve karargah personeline çokuluslu tugay seviyesinde Barış Destek ve İnsani Yardım harekatı icra etmek için gerekli karargah çalışma usulleri konusunda eğitim saglanacak. Cooperative Determination 99 Tatbikatı, bilgisayar destekli Komuta Yeri Tatbikatı tarzında icra edilecek.

Tatbikata NATO İttifakına üye ülkelerden Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İtalya, Macaristan, Portekiz, Türkiye ve Yunanistan ile BIO programına dahil ülkelerden Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, İsviçre, Kırgızistan, Makedonya, Moldova, Özbekistan, Romanya, Slovakya ve Ukrayna'dan personel katılacak. Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Komiserliği de tatbikata personel sağlayacaklar.
Karargahı İtalya, Napoli'de bulunan Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı tarafından planlanan tatbikat, karargahı İzmir'de bulunan NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Kuvvetler Komutanı Orgeneral Tamer Akbaş tarafından sevk ve idare edilecek, yardımcılığı ise Güney Avrupa Müttefik Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Michael C. Short tarafından yürütülecektir.

Tatbikatla ilgili olarak 23 Kasım - 6 Aralık 1999 tarihleri arasında Bükreş 'te bir Basın Bilgi Merkezi açılacaktır. Basın mensupları 23 Kasım tarihinden önceki sorularım aşağıda belirtilen telefon numaralarına iletebilirler.

Headquarters, Joint Command Southeast Public Information Office
Şirinyer, İzmir Tel: 90-232-4484848/2007/2008
Fax: 90-232-4484495
e-Mail: [email protected] tr
https://nato.org.tr