10 Mart 2000

 

DISCIPLINED WARRIOR 2000 Tatbikatı Sona Erdi

İzmir'deki NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığının yıllık eğitim tatbikatı DISCIPLINED WARRIOR 2000 bugün sona erdi.

Güneydogu Avrupa Müşterek Komutanlığının yeraltı harp karargahı DISKO HIT'te icra edilen iki hafta süreli bu Bilgisayar Destekli Komuta Yeri Tatbikatı, 1999 yılı Ekim ayında başlayan ve karargah personelini karargah görevlerinde denemek ve eğitime tabi tutmak amacıyla planlanan dört safhalık bir eğitim programının son safhasını oluşturdu.

Tatbikata Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığından 230 personelin yanı sıra NATO Komuta, Kontrol ve İstisare Makamı, Avrupa Stratejik Komutanlığı Özel Tatbikat Kısmı, AFSOUTH, NAVSOUTH, AIRSOUTH ve STRIKFORSOUTH bölgesel karargahları ile Verona, Larissa ve Madrit'te bulunan Müşterek Alt Bölge Komutanlık Karargahları ve Avrupa Müttefik Komutanlığı Süratli Reaksiyon Kolordusu ndan 80'den fazla takviye personeli katıldı. Ayrıca Genelkurmay Başkanlığı ve NATO'nun en yeni üyelerinden biri olan Macaristan da tatbikata takviye personel sağladı.

Tatbikatta Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı, hayali bir kıta olan Atlantis'te harekat icra eden İttifak kuvvetleri personelini kontrol eden kara kuvvetleri komutanlığı olarak görev yaptı. Diğer karargahlardan katılan takviye personeli ise komutanlığa bağlı veya komutanlığı destekleyen karargahları temsil eden cevap hücreleri ve hayali muhasim kuvvet karargahlarını temsilen görev yaptılar.

DISCIPLINED WARRIOR Tatbikatı Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı tarafından her yıl icra edilen bir tatbikat olmakla birlikte, bu yıl ilk defa tatbikata deniz oyunu da dahil edildi. Tatbikatta yine ilk defa NATO'nun destekleyen ve desteklenen komutanlıklar arasındaki ilişkiyle ilgili yeni konsepti uygulandı, Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığının üst karargahı AFSOUTH ve ast birlik karargah üniteleri ile canlı video tele konferans bağlantısı yapıldı.

Headquarters, Joint Command Southeast Public Information Office
Şirinyer, İzmir Tel: 90-232-4484848/2007/2008
Fax: 90-232-4484495
c-Mail: [email protected]
https://nato.org.tr