14 Haziran 2000

 

Cooperative Dragon 2000 Tatbikatı

NATO Barış İçin Ortaklık (BIO) Tatbikatı Cooperative Dragon 2000 (CDROO) 21 Haziran - l Temmuz 2000 tarihleri arasında Arnavutluk'tan başkenti Tiran'da icra edilecektir.

Kıtalı Komuta Yeri tatbikatı şeklinde icra edilecek olan bu tatbikata katılacak olan NATO İttifakına dahi beş, NATO'nun Barış İçin Ortaklık (BIO) programına dahil dokuz ülke personeli Barış Destek ve İnsani Yardım harekatı konusunda eğitim yapacaklardır.

Tatbikata, NATO ülkeleri İngiltere, İtalya, Macaristan, Türkiye ve Yunanistan ile BIO ülkeleri Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Makedonya, Moldova, Romanya, Slovakya ve Ukrayna katılmaktadır. Kızıl Haç Uluslararası Komitesi ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği de bu tatbikatta rol alacaklardır.

CDR 00 tatbikatında maksat*-Barış Destek ve İnsani Yardım harekatında askeri katkılar konusunda ortak bir anlayış geliştirmektir. Askeri sistem ve usuller arasındaki uyumu geliştirmek amacıyla, tatbikata katılan personel çokuluslu tugay ve takım seviyesinde harekat icra etmek için gerekli usuller konusunda eğitim yapacaklardır. Bu maksatla tatbikata katılan ülkelere mensup personel bir çokuluslu tugay karargahı, arazide görev yapacak bölük çapında bir birlik ve seyyar bir hastane teşkil edeceklerdir.

NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı (CINCSOUTH) Oramiral James 0. Ellis, Jr. tarafından planlanan CDR 00 Tatbikatı, NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Kuvvetler Komutanı (COMJCSOUTHEAST) Orgeneral Tamer Akbaş tarafından sevk ve idare edilecektir. NATO Güney Avrupa Müttefik Hava Kuvvetleri Komutanı (COMATRSOUTH) Korgeneral Ronald E. Keys de tatbikatı destekleyen komutan olarak görev yapacaktır.

Tatbikat maksatlarımla 18 Haziran - l Temmuz 2000 tarihleri arasında Tiran'da bir Basın Bilgi Merkezi (BBM) kurulacaktır. BBM faaliyete geçene kadar tatbikatla ilgili tüm sorular NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesine yöneltilmelidir. Tatbikat sırasında NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı'nın İnternet Sitesi sürekli güncelleştirilecek ve basın mensuplarına site üzerinden fotoğraf ve tatbikatla ilgili ilave bilgiler sağlanacaktır. Basın ve Halkla İlişkiler Şubesinin telefon ve faks numaralarıyla e-mail ve komutanlık İnternet Sitesi adresi aşağıda verilmiştir.

Joint Command Southeast
Public Information Office
Şirinyer, İzmir
Tel: 90-232-4484848/2007/2008
Fax: 90-232-4484495
e-Mail: [email protected]. int [email protected]
https://nato.org.tr