No: DM-01

22 Mayıs 2000

 

TRAKYA'DA NATO TATBİKATI

Orgeneral Tamer Akbaş komutasındaki NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı 26 Mayıs -2 Haziran 2000 tarihleri arasında Trakya'da bir tatbikat icra edecektir. Bu tatbikatın direktörlüğünü 5nci Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Türker yapacaktır.
Çorlu ve çevresinde icra edilecek olan bu tatbikat, NATO Güney Avrupa Müttefik Komutanlığınca planlanan ve 14 NATO ülkesinin katıldığı Dynamic Mix 2000 tatbikatının bir parçasını oluşturmaktadır. NATO'nun güney bölgesinde bu yıl icra edilen en büyük tatbikat olan Dynamic Mix 2000 tatbikatında NATO'nun imkan ve kabiliyetleri tüm veçheleriyle denenecektir. Yaklaşık 15,000 personel, 65 gemi ve 290 uçağın katılacağı bu tatbikat Türkiye. Yunanistan ve İtalya'da aynı anda icra edilecektir.

Tatbikatın Trakya bölgesini kapsayan bölümünde bir insani yardım senaryosu esas alınmaktadır. Tatbikatın bu bölümüne 5nci Kolordu Komutanlığına bağlı 650 personel katılacaktır. NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı'na tatbikat için gerekli destek 5nci Kolordu Komutanlığınca saglanmaktır.

NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı tatbikat faaliyetlerinin basın mensuplarınca gözlenebilmesi için 27 Mayıs 2000 tarihinde bir basın turu düzenlemiştir. Basın turu Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı tatbikat direktörü ile 5nci Kolordu Komutanlığı Kurmay Başkanının müşterek basın toplantısını, Çorlu'daki tatbikat tesislerinin gezilmesini ve Kırklareli Mülteci Kampında icra edilecek fiili bir tatbikatı da kapsamaktadır. İstanbul'dan bu tura katılmak isteyen basin mensuplari için Istanbul - Çorlu arasında gerekli ulaşım sağlanacaktır. Bu inaksalla 27 Mayıs günü saat 08:30'da Harbiye Orduevinin önünden bir otobüs kaldırılacaktır. Yerlerin kısıtlı olması nedeniyle bu tura katılmak isteyen basın mensuplarının mümkün olan en kısa zaman içinde NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesini arayarak isim ya3zdırmaları gerekmektedir.

Tatbikat ve Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyen basın mensupları bu bilgileri komutanlığın internet sayfasından (nato.org.tr). sağlayabilirler.

Çorlu'daki Askeri Mahkeme binasında kurulacak olan Müttefik Basın Bilgi Merkezi (MBBM) 26 Mayıs - 2 Haziran 2000 tarihleri arasında faaliyet gösterecektir. MBBM'ne bu tarihler arasında (282) 651-3522, 652-6561 veya 651-6585 numaralı telefonlardan ulaşılabilir. MBBM faaliyete geçene kadar sorularınız için Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesini (Yb. Akben veya Bnb. Sliappell) (232) 448-4848 (dahili no. 2007/2008) numaralı telefondan arayabilir veya pio(@jcse.nato.int veya [email protected] adresine elektronik oosta gönderebilirsiniz.