No: 01-03

24 Ocak 2003

   

NATO GÜNEYDOĞU AVRUPA MÜŞTEREK KOMUTANLIĞI BALKANLAR’A PERSONEL GÖNDERİYOR

İzmir – NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı Balkanlar’da sürdürülen insani yardım ve barışı koruma harekatını desteklemek amacıyla bugün 62 askeri personelini 6 ay süreyle görev yapmak üzere söz konusu bölgedeki çeşitli karargahlara göndermeye başlayacaktır.

A.B.D., İngiltere, İtalya, Türkiye ve Yunanistan’ın Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine mensup askeri personel ile bir sivil personel Makedonya’da Üsküp, Bosna-Hersek’te Saraybosna, Kosova’da Pristine, Arnavutluk’ta Tiran ve İtalya’da Napoli’deki mevcut komuta tesislerindeki personelle birlikte görev yapacaklardır.

NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı, Balkanlar’da istikrarın artması ve barış içinde güvenli bir ortamın oluşturulması amacıyla uluslararası camianın gösterdiği gayretlere destek sağlayan karargahlardan biridir. Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı, söz konusu karargahları çesitli konularda sürekli olarak desteklemenin yanı sıra, Eylül 2000 - Nisan 2001 döneminde NATO’nun Kosova Kuvveti KFOR Karargahına da 152 askeri personel sağlamıştı.

NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Oktar ATAMAN geçtiğimiz çarsamba günü Balkanlar’a göreve gidecek olan personel için Orgeneral Vecihi AKIN Kışlasında yapılan törende personele hitaben yaptığı konuşmada “Balkanlar’da görev yaparken, 50 yılı aşkın bir süredir ittifak için hayati önem taşımakta olan demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü hakkındaki ortak değerlerimizle ilgili olarak karşılaşılacak güçlüklerle mücadele ederek, Nato’nun inandırıcılığına katkıda bulunacaksınız,” demiştir.

--------------------------------------------------------------------------------------------

NOT: Daha fazla bilgi ve fotograf almak isteyen basın mensuplarının NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek K.lığı Basın ve Halkla İlişkiler Ş. Md.lüğüyle temas kurmaları veya Komutanlığın internet sitesine başvurmaları rica olunur.

NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı

Basın ve Halkla İlişkiler Ş. Md.lüğü

Şirinyer, İzmir

Telefon: +90-232-4111080

Faks: +90-232-4484495

e-posta: [email protected]