KURMAY BAŞKANI

 

Tümgeneral Nikolaos Sarris

J
H
Q

S
O
U
T
H
E
A
S
T

Tümgeneral Nikolaos Sarris 1951 yılında Yunanistan’ın Girit adasında Hanya kentinde doğmuş, 1972 yılında Yunanistan Kara Harp Okulu’ndan muhabere subayı olarak mezun olmuştur. Yunanistan Kara Kuvvetleri Muhabere Okulu’ndan 1974 yılında mezuniyetini müteakip çeşitli muhabere birliklerinde takım ve bölük komutanı olarak görev yapmıştır.  

Tümgeneral Sarris 1980-1982 yılları arasında Atina Üniversitesi’nde elektronik dalında yüksek lisans eğitimi görmüş, 1983 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin Georgia eyaletinin Augusta kentinde Muhabere Subay Tekamül Kursuna katılmıştır.  

1985-1988 yılları arasında Napoli’de ilk NATO görevine atanan Tümgeneral Sarris, NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Karargahı (AFSOUTH) Harekat Başkanlığında elektronik harp subayı olarak görev yapmıştır

Yunanistan’a dönüşünde 1990 yılına kadar Batı Trakya’da Muhabere Tabur Komutanı olarak görev yapmış, mütaakiben Yunanistan Harp Akademisine devam etmiş ve başarıyla mezun olmuştur. 

1995 yılında, Yunanistan Milli Savunma Akademisinden mezuniyetine kadar birçok  birlikte karargah  subaylığı görevlerinde bulunmuştur. 

1996-1999 yılları arasında yeniden AFSOUTH’a atanarak Muhabere Elektronik Bilgi Sistemleri Başkanlığı Sistem İletişimi Şube Müdürü olarak görev yapmış,Yunanistan’a dönüşünü müteakip Kuzey Yunanistan Makedonya’sının başkenti Selanik’te AFSOUTH İleri Komuta Yeri ve KFOR Güney Menzil Bölgesi Komutanı olarak görevlendirilmiştir. 

2000 yılında Tuğgeneralliğe terfi ederek 2002 yılı Mart ayına kadar Selanik’te bulunan C Kolordusu Kurmay Başkanlığı görevini deruhte etmiştir.  

Tümgeneraliğe terfiini müteakip aynı Kolordunun Komutan Yardımcılığı görevine atanan Tümgeneral Sarris, 31 Mart 2003 tarihinden itibaren NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevini devralmıştır

Tümgeneral Sarris birçok milli ve uluslararası şerit rozet ve madalya sahibi olup, İngilizce’nin yanısıra Fransızca ve İtalyanca bilmektedir. 

Maria Sarris ile evli olup, Stella ve Katerina adlarında Selanik Üniversitesinde sırasıyla Yunan dili ve Uluslararası Avrupa  Siyasal Bilimler öğrenimi görmüş iki kızları vardır.