GÜNEYDOĞU AVRUPA MÜŞTEREK KOMUTANLIĞI

KOMUTANLIĞIN TEŞKİLATI

NATO Günetdoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı NATO’nun askeri yapısında yer alan Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı (CINCSOUTH)’na bağlı dört müşterek Alt Bölge Karargahından biridir. NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığına Türk Kara Kuvvetlerine mensup bir Orgeneral komuta etmektedir. Komutan Yardımcısı bir Amerikalı Tümgeneral, Kurmay Başkanı ise bir Yunanlı Tümgeneraldir.

NATO’nun uluslararası bir teşkilat olma geleneğine uygun olarak, karargahın barış kadrosunda Türk, Alman, Amerikalı, Hollandalı, İngiliz, İspanyol, İtalyan, Kanadalı, Macar veYunanlı personel vardır. NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığına muhabere desteği Müttefik Muhabere Grubunca; garnizonla ilgili idari işler dahil emniyet desteği de Karargah Destek Grubunca sağlanmaktadır.

KOMUTANLIĞIN KUVVETLERİ

Barış zamanında NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı komutası altında hazır bir kuvvet bulunmamaktadır. Bir buhran döneminde veya NATO topraklarına yönelik bir tehdit oluştuğunda NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Kuvvetler Komutanı, aralarında ani reaksiyon, süratli reaksiyon ve harakat alanı dışından sağlanacak deniz ve hava takviye birliklerini de kapsayabilecek takviye kuvvetleri de bulunmak üzere vazifeye bağlı olarak belirlenen müşterek harekat bölgesine intikal edcek NATO kuvetlerine komuta edecektir.